Skip links

Oral Diagnoz ve Radyoloji

Ağız içinde, diş ve çevre dokularda oluşan hastalıkların tespit edilmesi ve tedavisine yönelik planlama ve yönlendirmenin yapılmasıdır. Bir oral diagnoz muayenesine girdiğinizde öncelikle genel sağlığınızla ilgili kayıtlar alınır ve dişler, dişetleri, dil, tükürük bezleri, çene kemiği ve çene eklemi bir bütün olarak muayene edilir ve oluşabilecek olan problemler hakkında bilgi verilir.

Ağız içi muayenenin ilk aşaması gözle ve elle muayene yöntemleriyle başlar. Fakat sadece bununla kısıtlı kalan bir muayene asla yeterli değildir. Muayeneyi destekleyen en önemli unsur ağız içi röntgen filmleridir. Eğer tek dişe bağlı herhangi bir problem için film alınması gerekiyorsa   periapikal film olarak adlandırdığımız küçük filmler çekilir.

Ağızda yaygın olan ve birden fazla film gerektirebilecek veya cerrahi için kemik bölgesinin görülmesi gereken durumlarda ise tüm ağız içini gösteren panoramik film çekilmesine ihtiyaç duyulmaktadır..

Eklem sorunu olan veya implant uygulaması yapılacak hastalarımızda ise tüm bu yöntemlerin yanısıra  MR(Magnetik Rezonans) ve BT(Bilgisayarlı Tomografi)’ye de ihtiyaç duyulmaktadır.

This website uses cookies to improve your web experience.
Yazışmaya Başla
1
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?