Skip links

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Lamine , Latince kökenli bir sözcük olup ‘yaprak’ anlamına gelmektedir. Estetik diş hekimliğinde ise fiziksel yapıları güçlendirilerek yaprak gibi çok ince bir tasarımla üretilen lamineler, doğal diş dokusuna en yakın görünüme sahip olmaları nedeniyle gülüş tasarımında sıklıkla kullanılır.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine Diş Kaplamaları, zirkonyum ya da metal destekli porselen kaplamalara kıyasla dişten çok daha az madde kaybına neden olmaktadır. Diş dokusunun en az düzeyde kaybedildiği Lamine diş uygulamaları, dişler hiç aşındırılmadan yapılabildiği gibi sadece ön yüzeyleri 0,3 ila 0,7 mm inceltilerek de yapılabilir.

Lamine diş kaplama uygulanacak kişiden tedaviye başlamadan önce panoramik röntgeni, ağız içi, ağız dışı ve gülümseme fotoğrafları ile birlikte öçlüleri alınır. Elde edilen ölçümlere ve hastanın gülüşüne oransal olarak en çok yakışacağı düşünülen tasarım ‘mock up’ adı verilen planlama ile çalışılır. Lamine restorasyonun rengine formuna karar verildikten sonra uygulanacak olan dişlere 0.3-0.7 mm preparasyon yapılır ve hastadan ölçü alınır. Ölçü alındıktan 4-5 gün sonra tasarlanan lamine diş kaplamanın provası yapılır. Bir sonraki seansta ise lamina diş kaplamalar özel yapıştırma tekniği ile müthiş bir hassasiyet ile dişe uygulanır.

Lamine diş kaplama kimlere uygulanır?

Lamine diş kaplamalar sıklıkla, dişlerinde renkleşme meydana gelmiş yama görüntüsüne sahip eski dolguları olan kişilere, dişlerinin arasında eşit ya da düzensiz boşluklara sahip olan küçük ve kısa diş boyutuna sahip olan kişilere, diş boyutlarındaki değişikliklerden, aşınmalardan ve renk farklılıklarından şikayetçi olan kişilere uygulanır.

Lamine diş kaplama bakımı nasıl yapılmalıdır?

Lamine diş kaplaması yapılmış olan kişilerin kalem, oje kapağı gibi çok sert cisimleri dişleriyle ısırmamaları, ceviz, fındık, antep fıstığı gibi sert ve kabuklu yiyecekleri dişleriyle kırarak ve ısırarak tüketmemeleri gerekmektedir.

İletişim

Mis Klinik, diş bakımı ve tedavisi alanlarında uzman bir ekipten oluşmaktadır. Dental implant uygulamaları, gülüş tasarımı, ortodonti tedaviler (metal ve seramik raketler, şeffaf plak tedavisi), çene-eklem rahatsızlıkları, diş çürükleri ve diş eti hastalıkları, laser ile tedavi, diş beyazlatma, zirkonyum diş kaplama, diş dolgusu, kanal tedavisi ile ilgili bilgi almak için info@misklinik.com.tr adresine mail atabilirsiniz, 0212 922 00 22 veya 0534 973 26 00 nolu telefonlarımızı arayabilir veya iletişim sayfamızdaki irtibat bilgileriyle bize ulaşabilirsiniz.

This website uses cookies to improve your web experience.
Yazışmaya Başla
1
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?